Biografie

Hana Hána (1991) je českou flétnistkou, vokalistkou a performerkou. Vystudovala flétnu na Konzervatoři Brno u Boženy Růžičkové, pedagogické lyceum na Cirilometodějském gymnáziu a magisterské studium absolvovala na JAMU u Václava Kunta. Během studia byla přijata do orchestrální Akademie Filharmonie Brno, akademie pražského orchestru FOK a stala se členkou orchestru Národního divadla v Brně.

V dětství se věnovala hře na příčnou flétnu, housle a klavír, sborovému zpěvu, sólovému jazzovému zpěvu, baletu a dramatické činnosti.

Aktuálně působí jako pedagožka flétny na Konzervatoři Brno, kde je současně garantkou vzdělávacích kurzů pro skupinu dechových dřevěných nástrojů.
Jako flétnová či pěvecká sólistka vystoupila s Moravskou filharmonií Olomouc, Štátnym komorným orchesterom Žilina, Moravským komorním orchestrem, Police Symphony Orchestra, Českým filharmonickým sborem Brno, Ensamble for New Music Tallin a s dalšími.

Při Bakalářském absolventském koncertě premiérovala sólově s Moravskou filharmonií Olomouc kompozici "Zvuky džungle" skladatelky Haimoni Balgavé, kde propojila hru na flétnu s alternativními technikami a zpěv s exponovaným rozsahem.

Pravidelně vystupuje sólově i komorně na festivalech i koncertních cyklech v ČR
i v zahraničí - Slovensko, Polsko, Rakousko, Francie, Čína, USA a další (Mikołowskie dni muziky, Audio Art Krakow, MusicOlomouc, Katedrálny orgánový festival Bratislava, Organový festival v Ružomberku, ProART Festival, Mahler Jihlava Hudba tisíců, Lípa Musica, Festival Opera, Brněnský varhanní festival, Symfónia Umenia, Schemnitiensis, ForFest, Setkávání nové hudby Plus, Janáček Brno, Musica Sacra Skalica, Hudební souČASnost Ostrava, Poličské kulturní léto, Varhanní léto na Petrově, Mladá krev (Filharmonie Brno), Cercle (Konzertreihe for Neue musik Wien), Cyklus Q, Umělecké pódium (Villa Tugendhat), Vážný zájem (Villa Hanspaulka), Flétnová AtmosfERA, Sympozium Trstěnice, a další), spolupracuje s Klubem moravských skladatelů.

Jako komorní hráčka spolupracuje s klavíristkou Sárou Medkovou, s varhaníky Hanou Bartošovou a Petrem Kolařem, s kytaristou Vítem Dvořáčkem a s dirigentem, klavíristou a varhaníkem Joelem Hánou.

Je vyhledávanou interpretkou soudobých skladatelů, spolupracuje pravidelně s komorními tělesy vytvářejícími multimediální projekty (např. Christina della Guistina: Spruce and Beech), opera MeToy s ISHA Trio, kdy propojuje na jevišti hru na flétnu, zpěv i dramatický projev. Autorským projektem je duo Hana a Haimoni se scénickým zpracováním performance Haimoni Balgavé: Sounds of Jungle.

Zúčastnila se flétnových kurzů u Philippa Bernolda, Jánose Bálinta, Petera Verhoyena, Carin Levine, Roberta Winna, Mateje Župana, Václava Kunta a dalších, dále improvizačních kurzů u Davida Mosse a pěveckých kurzů u Ivy Bittové, Idy Kellarové a Kateřiny Kněžíkové.

Od roku 2015 se věnuje lektorování hudebních workshopů s improvizační tématikou s různým hudebním zaměřením, od roku 2017 se věnuje muzikoterapii a od roku 2020 je certifikovanou instruktorkou jógy, kterou pravidelně vyučuje.